Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej

istnieje 43 lata, początkowo jako niewielki zespół śpiewaczy na Wydziale Górniczym, powiększając się w miarę napływu studentów z innych wydziałów oraz różnych szkół wyższych Wrocławia.

Zróżnicowany repertuar chóru obejmuje wiele rodzajów, gatunków i stylów, począwszy od muzyki dawnej po współczesną, utwory kompozytorów polskich i zagranicznych,  wykonywanych zarówno a capella, jak i z udziałem orkiestr symfonicznych oraz solistów w ramach wielkich form wokalno-instrumentalnych, musicali czy operetek.

W swoim dorobku posiada nagrania telewizyjne i płytowe. Współpracuje z wieloma dyrygentami, instytucjami kulturalnymi i festiwalami, wykonując bogaty repertuar muzyki oratoryjnej, m.in.: „Requiem” i „Mszę Koronacyjną” W. A. Mozarta, „Stworzenie świata” J. Haydna, „Carmina Burana” K. Orffa, „Requiem” J. Ruttera. Od  1974 roku jest organizatorem Festiwalu Barbórkowego Chórów Akademickich we Wrocławiu.

Chór jest laureatem kilkudziesięciu nagród, wyróżnień i medali na licznych festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce oraz niemal w całej Europie.

Oto najważniejsze z nich:

  • I miejsce na V Dniach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1986)
  • III miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Tallinie, Estonia (1988), nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego oraz za najlepsze wykonanie muzyki współczesnej
  • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Turnieju Chóralnym „Legnica Cantat” (1993)
  • Brązowy Medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Prevezie, Grecja (2005)
  • Grand Prix, Nagroda Specjalna Studentów Akademii Muzycznej w Krakowie i Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta na I Konkursie Muzyki Sakralnej Cantate Domino w Krakowie (2006)
  • Nagroda Specjalna „Za innowację i wirtuozerię w interpretacjach utworów” na VIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Prijedor, Bośnia i Hercegowina (2008)
  • II miejsce za wykonanie Sardany, Złoty Dyplom za wykonanie pieśni katalońskich, Złoty Dyplom za wykonanie pieśni religijnych, nieoficjalna Nagroda Publiczności na I Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym Pieśni Morza Śródziemnego „I Internacional Festival i Concurs Coral Cançó Mediterrània” (2011)
  • Grand Prix oraz nagroda specjalna za wykonanie pieśni „A kiedy będziesz moją żoną” do słów K. Przerwy-Tetmajera na IX Konkursie Kompozytorskim Pieśni Chóralnej Profesora Lucjana Laprusa w Kaliszu (2014)
  • Złoty Medal oraz nagroda specjalna macedońskiego kompozytora Zapro Zaprova za wykonanie utworu jego kompozycji Bogorodice radujsja na „Ohrid Choir Festival 2014”.

Chór jest także laureatem wielu prestiżowych nagród za zasługi i osiągnięcia w propagowaniu kultury. W swoim dorobku posiada nagrania płytowe: Dzieciątko się narodziło (2008); A cappella (1995, 2008) oraz najnowsze – Pater noster (2014).

Dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym chóru od 2000 roku jest Małgorzata Sapiecha - Muzioł. Wcześniej, w latach 1973 - 1999 chórem kierował Piotr Ferensowicz.