Tomasz Stańko Band

Według tygodnika The New Yorker "jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”.

Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak “Balladyna”, “Soul of Things”, “Dark Eyes” (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu “Homeland”), czy “Wisława” - dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.

Został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, m.in: European Jazz Prize; nagrodą Francuskiej Akademii Jazzu: honorową nagrodą krytyków muzycznych - ‘Preis der deutschen Schallplattenkritik’; Złotym Fryderykiem; Paszportem Polityki; wysokimi odznaczeniami państwowym: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na równi z tymi znamienitymi nagrodami można postawić fakt, że Stańko i jego utwór “Suspended Night / Variation VIII” znalazł się w płytowej antologii / kompendium jazzu, stworzonej przez największy na świecie kompleks edukacyjno-badawczy, amerykański Instytut Smithsona. Na ponad 100 zebranych tam utworów, zaledwie garstka to nagrania europejczyków, a idea tej publikacji to prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu. Ale być może jeszcze większym wyróżnieniem jest to, że muzykę Tomasza Stańko słucha Harry Bosch, znany ze swojego doskonałego gustu muzycznego detektyw z powieści jednego z najbardziej popularnych pisarzy kryminałów, Michaela Connelly’ego.

W powieści “Dziewięć smoków" Harry Bosch ścigając przestępców, jak zwykle słucha w samochodzie muzyki. "Dziś wypełnił go muzyką swojego najnowszego odkrycia. Tomasz Stańko był polskim trębaczem, który brzmiał jak duch Milesa Davisa. Jego trąbka grała ostro, a zarazem rzewnie. To była świetna muzyka do prowadzenia inwigilacji. Pozwalała Boschowi zachować czujność. (…) O szesnastej Bosch włączył płytę "Soul of Things" i uznał, że nawet Miles musiałby uznać geniusz Tomasza Stańki".

Ogromną siłą Tomasza Stańko jest intuicja i talent przy dobieraniu składu swoich zespołów. Niedawno uwagę trębacza zwróciła grupa utalentowanych muzyków, w składzie: Łukasz Ojdana na fortepianie, Maciej Garbowski na kontrabasie, Krzysztof Gradziuk na perkusji (na codzień - RGG Trio).

Łukasz Ojdana - Pianista, przedstawiciel najmłodszej generacji muzyków europejskich. Inspiracje młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu. Laureat licznych nagród za wybitne osiągnięcia artystyczne, m.in. Stypendysta XIII edycji programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".

Maciej Garbowski – Basista, reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej. Jest jednym z najbardziej aktywnych muzyków polskiej jazzowej sceny oraz laureatem licznych nagród na najważniejszych festiwalach w Europie. Współzałożyciel tria fortepianowego RGG. W projektach sygnowanych jego nazwiskiem występowali europejscy muzycy o światowej renomie m.in: Thomas Gustafsson, Anders Jormin, Lena Willemark, Andrzej Bauer, Jon Fält czy Terje Rypdal.

Krzysztof Gradziuk – Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Laureat nagród na najważniejszych europejskich festiwalach. Współzałożyciel tria fortepianowego RGG. Artyści z którymi współpracował, nagrywał i występował na jednej scenie to m.in Andy Sheppard, Michel Benita, Eivind Aarset, Avishai Cohen, Thomas Gustafsson, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik i wielu innych.

Patroni medialni

pic
pic
pic

Sponsorzy

pic
pic