Przed nami XII Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz Wałbrzych 2019, na który już dziś zapraszają Państwa - Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green oraz Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu.
Choć sam festiwal kojarzy się z Bogatynią, to jego uniwersalna nazwa znakomicie wpisuje się w górnicze tradycje Wałbrzycha. To tutaj, za sprawą górnictwa węglowego, powstał krajobraz, którego głównymi elementami są zabudowania kopalniane i widok otaczających miasto hałd. Pierwsza odsłona Hałdy miała miejsce 13 czerwca 2008 roku. Festiwal budował swój artystyczny dorobek na deskach Bogatyńskiego Ośrodka Kultury przez ponad dekadę.
Historia festiwalu to nie tylko jazz i muzyka. To również zaangażowanie i praca wielu wspaniałych ludzi, których pozytywna energia na zawsze kojarzyć się będzie z wyrobioną już marką festiwalu.
W czerwcu ubiegłego roku dźwięki festiwalu po raz ostatni rozbrzmiały w Bogatyni. Nie oznacza to jednak końca Hałdy Jazz. Wręcz przeciwnie, jest to nowy rozdział festiwalu – zwiastun i zapowiedź czegoś nowego, niewątpliwie innowacyjnego, być może nawet zaskakującego.
Pamiętajmy, że samo miejsce wykonania jest drugorzędne wobec procesu powstawania dzieła. Dlatego właśnie chcielibyśmy podzielić się pewnym wnioskiem. Dowodzi on ścisłej zależności pomiędzy improwizacją jazzową, a naszym festiwalem. Chodzi tu bowiem o spontaniczność, bez której sztuka improwizowana nie byłaby uosobieniem jazzu.
Słuchacze tego rodzaju muzyki dobrze wiedzą, że utwór jazzowy z natury i założenia lubi, a nawet powinien zaskakiwać. Dotychczasowi Fani Hałdy Jazz również zdążyli się zorientować, że nasz festiwal, choć nie z natury, to często bywa nieprzewidywalny i spontaniczny, z taką tylko różnicą, że nie z założenia.
W jazzie nie potrafimy przewidzieć żadnej z góry zaplanowanej interpretacji. Muzyk, improwizator, w swojej praktyce, staje wobec nieprzewidzianej sytuacji i dysponuje minimalną wiedzą o jej rozwoju, choć ma na nią ogromny wpływ. Założenie, że każda cykliczna produkcja artystyczna może być zaplanowana, z tym, że jej twórcy nie mogą przewidzieć z góry jej kolejnych odsłon, dowodzi konieczności bycia spontanicznym, elastycznym, jak również uniwersalnym. To właśnie spontaniczność jest dla nas bardzo ważnym elementem improwizacji, a dzięki temu, że świetnie potrafimy z niej skorzystać, od wielu lat wzmacniamy markę festiwalu Hałda Jazz. Tak też XII odsłona Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz zadebiutuje w jednej z najbardziej prestiżowych sal Dolnego Śląska – Filharmonii Sudeckiej.
Jako Hałda Jazz chcemy poszerzać horyzonty artystyczne i nadal promować to, co w sztuce najlepsze - improwizację jazzową. Tym razem łączymy ją z twórczą siłą orkiestry symfonicznej.
W tym roku skupimy się na prezentacji dwóch międzynarodowych składów. Dwa festiwalowe koncerty zapewnią kontynuację wydarzenia o ponadregionalnym charakterze. Otworzą tym samym nowy, prestiżowy dla twórców festiwalu rozdział.
23 października w Filharmonii Sudeckiej odbędzie się pierwszy z dwóch koncertów ,,WIĘCEK & GAWĘDA QUINTET feat. RALPH ALESSI’’, w skład którego wchodzą: Ralph Alessi - trąbka [USA], Kuba Więcek - saksofon [PL], Mateusz Gawęda - fortepian [PL], Max Mucha - kontrabas [PL], Moritz Baumgärtner - perkusja [GER].
Za tym projektem kryje się pewna historia, która miała swój początek podczas jednej z podróży Kuby Więcka do Nowego Jorku. Właśnie tam poznał on jednego z najwybitniejszych amerykańskich trębaczy - Ralpha Alessiego.
Wymiana kilku zdań i dźwięków zaowocowała nagraniem płyty, której premiera ujrzy światło dzienne podczas jesiennych koncertów. m.in. 23 października w Filharmonii Sudeckiej.
Należy tu podkreślić dużą partycypację kompozytorską pianisty Mateusza Gawędy, który z saksofonistą Kubą Więckiem, specjalnie na tę okazję napisali muzykę. Muzyka Mateusza Gawędy i Kuby Więcka jest wypadkową miłości do ich własnej tradycji, jak i fascynacji amerykańskim jazzem.
To jeden z tylko trzech koncertów w Polsce. Specjalnie na Hałda Jazz w Wałbrzychu zagrają dla Państwa:
RALPH ALESSI - wybitny amerykański trębacz, kompozytor, wydający swoje płyty dla wytwórni ECM. Dyrektor SIM: School for Improvisational Music w Nowym Jorku. Jest kreatywnym improwizatorem i instrumentalistą, od 1991 roku aktywnym uczestnikiem nowojorskiej sceny jazzowej i awangardowej. Współpracuje m. in. z Ravi Coltranem, Jasonem Moranem czy Fredem Herschem.
KUBA WIĘCEK - saksofonista i kompozytor. Mimo młodego wieku - jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków w kraju. Laureat m. in. Fryderyka oraz Mateusza Trójki za debiut fonograficzny zatytułowany “Another Raindrop”, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii “Polish Jazz” od 28 lat. Absolwent Rytmisk Music Conservatorium w Kopenhadze. Aktualnie mieszka w Warszawie, studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie regularnie koncertując na całym świecie.
MATEUSZ GAWĘDA - pianista, kompozytor. Współtworzy wiele awangardowych zespołów, m. in. Mateusz Gawęda Trio, Cracow Jazz Collective, Pezda/Gawęda Duo, Silberman. Ma już na swoim koncie 10 wydanych płyt. Jego album Mateusz Gawęda Trio “Overnight Tales” został wyróżniony m.in. nominacją do nagrody Fryderyki 2017. Współpracował z takimi artystami jak John Scofield, John Medeski, Billy Hart, Ralph Alessi, Maciej Obara, Albert Beger, Janusz Muniak i wieloma innymi.
Oprócz znakomitego trębacza amerykańskiej sceny jazzowej muzycy zaprosili do projektu jedną z najbardziej rozchwytywanych sekcji rytmicznych w Europie - kontrabasistę Maxa Muchę oraz mieszkającego w Berlinie perkusistę Moritza Baumgärtnera.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na festiwalowych gości. Już 10 listopada kolejna świetna propozycja, tym razem w wykonaniu A Handful of AccepDance.
Zespół powstał z inicjatywy austriackiego gitarzysty klasycznego Martina Wesely`ego i polskiego gitarzysty jazzowego Piotra Domagały. Muzycy zaprosili do współpracy swoich przyjaciół, znakomitych instrumentalistów – Olega Dyyaka, Andreasa Schiffera i Floriana Hupfafa. Tak powstała grupa, składająca się z muzyków mających swoje korzenie w tradycjach muzycznych całej Europy - od północnej Szwecji, poprzez Polskę, Austrię, aż po słoneczne stepy Ukrainy. Powstał projekt intrygujący, pełen różnych inspiracji, jednocześnie otwarty i komunikatywny dla współczesnej publiczności.
Muzycy swobodnie mieszają konwencje jazzu, world music, muzyki współczesnej i folku. Każdy z członków zespołu dzieli się swoim światem inspiracji, technik i doświadczeń i prezentuje je z szacunkiem dla wzajemnych odmienności i punktów widzenia. Artyści tworzący zespół występowali na całym świecie, brali udział w projektach z Johnem Zornem, Patem Methenym, Tomaszem Stańko, Frankiem Londonem, Guitar4Mation, Silesian String Quartet. Ich bogate doświadczenie i szerokie horyzonty tworzą wyjątkowy koloryt projektu „A Handful of AccepDance”, będąc źródłem mocy i wartości wspólnej muzyki. Ten europejski projekt powstał z potrzeby przetarcia nowych dróg komunikacji, kooperacji i wzajemnej akceptacji.
Szanowni Państwo, 10 listopada na scenie Filharmonii Sudeckiej, specjalnie dla Państwa:
Martin Wesely (AUT) – gitara klasyczna, mandolina
Piotr Domagała (PL) – gitara elektryczna, gitara akustyczna
Oleg Dyyak (UKR/PL) – akordeon, duduk
Andreas Schiffer (AUT) – perkusja, krotale
Florian Hupfauf (AUT) – kontrabas