Przed nami XVI Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazzu.
W 2023 roku planujemy aż trzy odsłony, a pierwsza z nich odbędzie w dniach 21-23 czerwca w salach kinowych Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu.

Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz to wydarzenie artystyczne o piętnastoletniej tradycji. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja jazzu i bluesa oraz muzyki inspirowanej tymi gatunkami z udziałem wybitnych artystów z Polski i zagranicy. Znak firmowy festiwalu budowały koncerty z udziałem znakomitych, czołowych artystów polskich o międzynarodowym formacie, m.in. Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Grażyny Auguścik, Urszuli Dudziak, Piotra Wojtasika i wielu innych. Hałda Jazz ma swoją genezę w bogatyńskim zagłębiu górniczo-energetycznym, skąd wzięła się jego nazwa. Festiwalowa scena nie jest jednak związana z żadnym konkretnym miastem, a jego organizatorzy są otwarci i elastyczni w działaniu.

Z uwagi na powódź, która dotknęła Bogatynię latem 2010 roku, trzecia edycja Festiwalu nie odbyła się w zaplanowanym (wrześniowym) terminie. Kataklizm wyrządzony przez Miedziankę, na co dzień niepozorną, niewielką rzekę, zmienił nie tylko Bogatynię, ale też nadał imprezie zupełnie nowy kierunek. Organizatorzy Festiwalu obrali sobie wówczas cel, jakim była pomoc ludziom dotkniętym przez powódź. We współpracy z Fundacją Polska Miedź i Polską Akcją Humanitarną, zorganizowaliśmy objazdową imprezę – Hałda Jazz Powodzianom. Podczas kilkunastu koncertów zorganizowanych w różnych miastach Dolnego Śląska przeprowadziliśmy zbiórkę publiczną na rzecz powodzian. Do akcji włączyli się: Telewizja Polska i Polskie Radio, Tomasz Stańko oraz Marek Niedźwiecki. Przybyła na koncerty publiczność, a także słuchacze radiowej Trójki zareagowali na apel organizatorów, a cały dochód z akcji (ponad 90 tys. zł) został przekazany ofiarom powodzi za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej.

Po zakończeniu charytatywnej trasy objazdowej, przesunięta w czasie trzecia edycja festiwalu powróciła na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury dopiero późną jesienią 2010 roku. Właśnie wówczas, na antenie Trójki, podczas popularnej audycji Markomania, zlicytowano za 36 tys. zł trąbkę ofiarowaną na rzecz powodzian przez Tomasza Stańko.

Niesprzyjające twórczej atmosferze okoliczności, jakie napotkały organizatorów tuż przed czwartą edycją Hałdy, wpłynęły na podjęcie decyzji o przeniesieniu Festiwalu z Bogatyni do Pragi. Właśnie tam, do jednego z najpopularniejszych czeskich klubów jazzowych, Krzysztof Witkowski zaprosił kilka międzynarodowych sław jazzu (wystąpił m.in. John Betsch i Piotr Wojtasik).

W 2012 roku Hałda Jazz powrócił na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury w nowatorskiej formie i z nowymi propozycjami. Po raz pierwszy w historii Festiwalu odbyła się Mała Akademia Jazzu dla bogatyńskich przedszkolaków, w trakcie której edukacja muzyczna przeplatała się z rytmem, harmonią i dobrą zabawą. Bieg festiwalu zmieniała nie tylko powódź ale i zmiany władz. Wychodzimy jednak z założenia, że z gustami się nie dyskutuje. Jesteśmy wdzięczni, że na trzy lata mogliśmy przenieść nasz festiwal do Wałbrzycha, a już od 2022 roku zaistnieliśmy we Wrocławiu. Choć Hałda Jazzu nigdy nie dorówna projektom jazzowym jak Jazz nad Odrą, czy Jazztopad, to na równi z największymi festiwalami na świecie popularyzuje sztukę improwizowaną.

Liczy się jakość a nie ilość, z takiego założenia wyszliśmy tworząc program artystyczny tegorocznej edycji. Mamy cztery festiwalowe pozycje, a każda z nich w sposób zaplanowany niesie jakieś przesłanie. Otwieramy się również na organizację pojedynczych koncertów pod szyldem Hałda Jazzu.

Aby nazwa stała się bardziej uniwersalna i nie kojarzyła się wyłącznie z hałdą węgla brunatnego, nadaliśmy wydarzeniu świeżość zarówno w fabule, jak i tytule. Przed nami szesnasta edycja Festiwalu Hałda Jazzu, która odbędzie się w salach kinowych Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu.

Organizator:

Śledź nas:

Ważne informacje:
Polityka prywatności