Legenda polskiego jazz-rocka podczas XVI edycji Miedzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz,Wrocław 2023. Już 21 czerwca o godz. 20.00 Dolnośląskim Centrum Filmowym w Sali Warszawa wystąpi kultowy zespół Laboratorium.

Grupa powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.

Na festiwalach posypały się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce). Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Zaczęli występować na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie (m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival). Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music, ilość koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski został laureatem Grand Prix oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. W efekcie wraz z zespołem został zaproszony przez hinduskiego organizatora na festiwale Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal oraz klika dodatkowych koncertów w Indiach.

Wspaniałą opinię o „Laborce” wyraził jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy oraz propagator muzyki jazzowej Willis Conover z Głosu Ameryki, który stwierdził w jednym z wywiadów, że Laboratorium to najlepszy zespół jazz-rockowy w Europie. I za taki był uznawany przez fanów i większość krytyków zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Generalnie cała dekada lat 70-tych, aż do zawieszenia działalności w roku 1988 to niekończące się trasy koncertowe, a także kolejne wydawnictwa płytowe (9 płyt LP). Impulsem do wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-cio płytowego box-u (CD) pn. „LABORATORIUM Antology 1971 – 1988 Nagrania wszystkie, no… prawie wszystkie”. Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu i liczne namowy fanów i organizatorów koncertów doprowadziło do drugiego życia grupy. I jak za dawnych lat „Laborka” znów zagrała.

O ile skład zespołu w 50-letniej karierze Laboratorium zmieniał się, o tyle filarami zespołu od początku powstania do dziś są Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski.
Obecny skład zespołu to: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli oraz Marcin Ścierański.

Występy „Laborki” cieszą się jak w przeszłości wielkim zainteresowaniem publiczności i entuzjastycznymi recenzjami w mediach, co znalazło potwierdzenie w przyznanych nagrodach: odznaka Honoris Gratia prezydenta Krakowa dla Laboratorium wręczona podczas 55. Krakowskich Zaduszek Jazzowych (koncert jubileuszowy „40 lat Laborki”) w 2010 roku;
16 listopada 2012 roku podczas XVIII Komeda Jazz Festival Laboratorium otrzymało prestiżową nagrodę – statuetkę Komedera;
1-wsze lub 2-gie miejsca LABORATORIUM w jazz top od 2012 roku w kategorii ZESPÓŁ ELEKTRYCZNY – doroczna ankieta czytelników Jazz Forum.

Są zespoły, których kult istnieje bez względu z jakimi przerwami tworzą i w jakim kierunku podąża ich muzyka. Do nich należy zespół Laboratorium, który po 32 latach nagrał kolejną studyjną płytę „Now”, która ukazała się 2 listopada 2018 roku i uzyskała status złotej płyty!!! (wręczono ją 28 sierpnia 2021 roku podczas jubileuszowego koncertu Laboratorium na FAMIE w Świnoujściu).

Bilety w cenie:
120 zł normalny
100 zł dla osób niepełnosprawnych
100 zł dla seniorów

Bilety do nabycia na , oraz w kasach DCF.

Organizator:

Śledź nas:

Ważne informacje:
Polityka prywatności